ul. Pocztowa 8 tel. (61) 8145-212 kom. 603 577 838 e-mail: gminna.biblioteka.publiczna@neostrada GG 164978

Relacja z projektu "Ekolandia Małych Odkrywców"

Działania projektowe - Ekolandia Małych Odkrywców maj/czerwiec

MAJ

Najmłodsza grupa Ekolandii wraz z rodzicami poznawała tajniki tęczowego oceanu.

"Kto ty jesteś?...Polak..." Nawiązując do znanego wiersza zastanawialiśmy się gdzie znajduje się Polska, co ją wyróżnia na mapie Świata? Jakie są symbole państwowości? Gdzie Polacy emigrują i skąd oraz dokąd wędrują uchodźcy? W jaki naturalny sposób przyroda wyznacza granice państw?

Mali odkrywcy wraz z rodzicami i wolontariuszami przygotowywali się do uczestnictwa w Rokietnickich InteGRAcjach. Wspólnie tworzyliśmy stanowiska-stacje ekologiczne, które były główną atrakcją naszego festynu ekologicznego "EKOLANDIA"

"Za pomocą siły własnych rąk wytwarzamy prąd...", to hasło towarzyszyło dzieciom podczas zajęć poświęconych energii odnawialnej.

Dzieci uruchomiły:
mini elektrownie wiatrowe, owocowe zegary i latarki.

Czy wiesz do czego chemik używa coli? ... do odrdzewiania, natomiast do czego fizykowi służy cola. do wytworzenia prądu.

Orientacje w terenie: wschód, zachód, północ i południe, azymut, mapa i kompas, to przepis na super zabawę w Ekolandii!

Już wiemy gdzie jest nasza ROKIETNICA. :-)

FESTYN - EKOLANDIA

Rodziny z Ekolandii przedstawiły Eko-bieg, gdzie naukowe konkurencje przybliżały uczestnikom sposób na eko-życie. Dzieci wraz z rodzicami prowadzili łącznie 11 eko-stacji.

Uczestnicy chcąc ukończyć bieg rozwiązywali następujące zagadki: złożenie robota solarnego, sterowanie robotem, oczyszczenie ścieków, wytworzenie prądu z coli i owoców, zasadzenie ziarenka, mikroświat w kropli wody, zorientowanie mapy, przejście suchą stopą po cieczy, rozpoznać świat zabawek elektronicznych, rozwikłać zagadki astronomiczne i wiele innych.

CZERWIEC

22 czerwca 2016 r. nastąpiło rozwiązanie konkursu ekologicznego pt. "Bądź EKO. Rokietnicka Ekolandia" ogłoszonego w ramach projektu "Ekolandia Małych Odkrywców". Wszystkie zgłoszone prace były bardzo ciekawe, pomysłowe i EKO! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Eko-statek, RoboKot, Eko-Segregacja śmieci, Eko-instrumenty to tylko kilka z najlepszych nagrodzonych prac. Tego samego dnia nastąpiło także posumowanie działań związanych z projektem Ekolandia Małych Odkrywców oraz oficjalne zakończenie jego realizacji.

Czerwiec w naszej Ekolandii obfitował w wiele ciekawych tematów. Dzieci uczyły się jak korzystać z map, globusów i kompasów. Zapoznaliśmy wszystkich z tematem globalnej ekologii oraz zagrożeniami jakie niesie ze sobą efekt cieplarniany.

Dzięki uprzejmości strażaków z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokietnicy dzieci mogły zobaczyć i samemu sprawdzić jak działa sprzęt strażacki. W tym miesiącu mali odkrywcy mogli poeksperymentować z suchym lodem oraz różnorodnymi substancjami. Dzieci wspólnie z rodzicami tworzyli pachnące perfumy, błyszczyki oraz mydełka.

Wszystkim uczestnikom spotkania zaproponowaliśmy kontynuację zapoczątkowanych ekologicznych działań poprzez zainicjowanie Klubu Małego Ekologa.

Podczas podsumowania projektu wyświetliliśmy wszystkim zebranym prezentację naszych projektowych ekologicznych poczynań.

Na zakończenie mali Odkrywcy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w projekcie oraz drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim uczestnikom projektu oraz ich rodzicom za wspaniale spędzony czas, podczas którego świetnie się integrowaliśmy, uczyliśmy i bawiliśmy !

Projekt Biblioteki Gminnej w Rokietnicy pt. "Ekolandia Małych Odkrywców" został dofinansowany w ramach konkursu grantowego ­ "Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego.

  Relacja z projektu "Ekolandia Małych Odkrywców" - kwiecień

W kwietniu wiele się działo w naszej Ekolandii. Dzieci tworzyły własnymi rączkami za pomocą ekologicznych farb przepiękny ogród tulipanów, który stanowił fantazyjną dekorację.

Na kolejnych spotkaniach nasi młodzi badacze wraz z rodzicami tworzyli fantazyjne ekoroboty z wykorzystaniem surowców wtórnych i nie tylko.Podczas wizyty w parku przy Zespole Szkół im. J.W Zamoyskich dzieci odkrywały ciekawostki przyrodnicze jakie kryje ten teren. Wspólnie z rodzicami poznawali znajdujące się tam rośliny.

Dowiedzieliśmy się, że na terenie parku znajdują się starodrzewa o obwodzie powyżej 160 cm. 27 kwietnia zaprosiliśmy wszystkie grupy z Ekolandii na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bytkowie. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem oczyszczalni biologiczno-mechanicznej oraz samym proces oczyszczania ścieków. Mieliśmy możliwość obejrzenia najważniejszych stanowisk pracy jakie znajdują się w oczyszczalni. Pani Aleksandra, która oprowadziła nas po terenie oczyszczalni przygotowała również dla dzieci tematyczny quiz wiedzy z nagrodami. Serdecznie dziękujemy Panu Bogdanowi Małeckiemu ­ Prezesowi Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych za możliwość zapoznania się z pracą oczyszczalni oraz za książki albumowe - nagrody dla dzieci.

Gorące podziękowania składamy Pani Aleksandrze Filipowiak za profesjonalne przygotowanie lekcji zapoznawczej dla naszych młodych odkrywców. Serdecznie podziękowania składamy także Panu Marianowi Szymańskiemu ­ Prezesowi Zakładu Usług Komunikacyjnych ROKBUS za transport naszej grupy do PUK w Bytkowie.

Projekt Biblioteki Gminnej w Rokietnicy pt. "Ekolandia Małych Odkrywców" został dofinansowany w ramach konkursu grantowego ­ "Na dobry początek!" Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego.Relacja z projektu "Ekolandia Małych Odkrywców" - marzec

W marcu uczestnicy projektu Ekolandia Małych Odkrywców uzyskali odpowiedzi na nurtujące je pytania: np. Dlaczego modra kapusta jest modra? ...Dlaczego zmienia kolor w środowisku kwaśnym na czerwony, a w zasadowym na niebieski...?

Czy istnieje żywy świat w kropli wody?....Tak, to mikroświat podglądany przez okular mikroskopu.

Dzieci samodzielnie wykonały łąkę z mięciutkich poduszek, tuneli i kolorowych tkanin. Mali Ekolodzy wspaniale bawili się w berka na powstałej eko-łące. Duże brawa należą się naszym eko-pszczółkom!

Dzieci wraz z rodzicami stworzyli mapę Polski z własnoręcznie wykonanych puzzli. Na naszej mapie zaznaczyliśmy ważne miejsca geograficzne, historyczne oraz przyrodnicze. Poznaliśmy sieć rzeczną naszego kraju.

"Moja eko-farma" to trzy propozycje domowej oranżerii. Dzieci poznały różne rodzaje podłoży: naturalne, syntetyczne, hydrożelowe oraz ich właściwości. Wspólnie posialiśmy rzeżuchę, groszki i inne cudowne kwiatki, następnie szczelnie zasłoniliśmy je folią tworząc swoisty mikroklimat.Relacja z działań w ramach projektu "Ekolandia Małych Odkrywców"

W styczniu Biblioteka Gminna w Rokietnicy przyjmowała zapisy dzieci do udziału w projekcie "Ekolandia Małych Odkrywców" - dofinansowanego w ramach konkursu Fundacji BGK - "Na dobry początek!" Zainteresowanie projektem było ogromne! Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców i dzieci zapisanych do udziału w projekcie. Na spotkaniu omówiliśmy szczegółowy plan działań oraz zakres tematyczny projektu. Po zebraniu informacyjnym z rodzicami przyszła kolej na działania!

03.02.2016

Dzieci dowiedziały się ciekawych wiadomości o przeznaczeniu .. Wody. Gdzie się ją wykorzystuje i gdzie występuje... Na zajęciach Ekolandii mali odkrywcy zapoznawali się ze zjawiskiem jakim jest grawitacja. Dzięki własnoręcznie stworzonym samolotom i spadochronom mieliśmy okazję sprawdzić jak dzięki sile oporów spokojnie opadały w oceanie powietrza atmosferycznego. Dzieci brały udział w konkursie związanym z szybkością opadania na ziemię kartki oraz kuli papieru.

Starsza grupa odkrywców w Ekolandii niczym Felix Baumgartner starała się zgłębić temat ziemskiej grawitacji. Brawo!!! Eksperymentalne samoloty szybowały wokół kolorowych spadochroniarzy. Po tych zajęciach temat przeciążenia, niedociążenia oraz nieważkości nie są już dla naszych badaczy tajemnicą.

17.02.2016

Mali badacze tworzyli przepisy na Eko-mieszaninkę: kilka ziaren fasoli, troszkę kaszy jaglanej, troszkę nasion słonecznika garść rodzynek (można było także jedną skosztować?) i... mieszaliśmy.przesypywaliśmy.wstrząsaliśmy... i ... znów fasola pojawiała się na powierzchni.

Starsi uczestnicy badali mieszaniny niejednorodne, szybko opanowali fizyczne metody rozdzielania substancji ciał stałych. Wspólnie zbadaliśmy również pyły mąki, które jak się okazało powietrze w naszej Ekolandii może długo unosić. Czyżby powietrze było mieszaniną gazów?

24.02.2016

Na dzisiejszych zajęciach dzieci zdobywały wiedzę związaną z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody. Tworzyli różnorodne mieszaniny na bazie wody, które następnie poddawali filtracji przez filtr wykonany domowym sposobem z różnorodnych surowców. c.d.n.

Projekt pt. "Biblioteka - dodaj do ulubionych"

Fundacja Instytut Badania i Rozwoju Aktywności Społecznej we współpracy z Biblioteką Gminną im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy w ramach projektu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program Promocja literatury i czytelnictwa - priorytet 4 - partnerstwo publiczno-społeczne realizuje zaplanowane działanie pod nazwą : "Biblioteka - dodaj do ulubionych".Celem projektu jest ożywienie przestrzeni publicznej w Rokietnicy ukierunkowanej na rozwój czytelnictwa i wizerunek współczesnej roli biblioteki.

Projekt ma zintegrować mieszkańców gminy Rokietnica, zachęcić ich do czytania i odwiedzania rokietnickiej biblioteki. Zaplanowane działania w projekcie obejmują m.in. organizację 6 wydarzeń dla społeczności lokalnej, które będą związane z biblioteką i czytelnictwem. Wydarzenia będą miały charakter integrujący mieszkańców, pokazujący, że czytanie to element życia, który je wzbogaca - może być zabawą , relaksem, oderwaniem się od codzienności.

Wydarzenia, które odbyły się już w ramach projektu:

1. Mural przed Biblioteką - profesjonalne graffiti - książka zapraszająca do biblioteki.
2. Zakazane książki - grill dla społeczności lokalnej połączony z prezentacją i czytaniem książek niegdyś zakazanych.
3. Przystanek książka - promocja Biblioteki podczas Rokietnickiej imprezy - Rumpuć 2014.Festiwal Rodzinny - "Niedziela w Krainie Animacji" - 02.06.2013 r.

Młodzi Animatorzy Świata działający w ramach projektu Biblioteki Gminnej w Rokietnicy pt. "Zaanimuj swój świat" aktywnie brali udział w licznych imprezach okolicznościowych na terenie Wielkopolski. Uczestniczyli w organizacji: urodzin, podchodów oraz kilku przedsięwzięciach związanych z animacją zabaw z okazji Dnia Dziecka.

Największym jednak wyzwaniem okazała się organizacja imprezy podsumowującej cały projekt. 2 czerwca 2013 r. na Placu Zabaw Karramba w Mrowinie odbył się Festiwal Rodzinny - "Niedziela w Krainie Animacji". Impreza ta była skierowana przede wszystkim do dzieci ale także dla całych rodzin. Grupa projektowa wykazała się dużym zaangażowaniem w przygotowanie tego ważnego dla nich przedsięwzięcia. Młodzi Animatorzy czuwali nad sprawnym działaniem poszczególnych punktów, w których odbywały się różne zajęcia dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: rysunkowy i przyrodniczy oraz stworzony specjalnie dla maluszków kącik zabaw. Ogromną frajdą dla dzieci była możliwość skorzystania z jazdy na kolejce oraz zabawa na aż 4 dmuchańcach, które nadzorowali animatorzy. Uczestnicy naszego projektu są wszechstronnie uzdolnieni. Podczas imprezy mieliśmy przyjemność wysłuchać pięknie śpiewającej koleżanki - Wiktorii oraz pasjonującej się sportem - Natalii - która profesjonalnie poprowadziła warsztat karate. Młodzież świetnie potrafiła zachęcić do wspólnej zabawy zarówno dzieci jak i rodziców. Pokazy pierwszej pomocy zainteresowały wszystkich, a dostęp do sprzętu reanimacyjnego wzbudził zainteresowanie szczególnie wśród dzieci. Malowanie farbami ogromnego napisu ANIMATORZY ŚWIATA sprawiło przyjemność nie tylko najmłodszym. Stanowiska, w których odbywały się: malowanie twarzy i zdobienie paznokci także cieszyły się powodzeniem. Pokaz zumby rozkręcił dzieci, które zaczęły tańczyć naśladując instruktorkę. Animatorzy organizowali zabawy z chustą animacyjną oraz ciekawe konkursy dla każdego. Na zakończenie imprezy podziękowano Młodym Animatorom za świetnie zorganizowany Festiwal Rodzinny. Nasi Animatorzy są dobrze wyszkoleni, potrafią samodzielnie poprowadzić różne imprezy okolicznościowe dla dzieci - zatem polecamy!

Serdeczne dzięki dla : Zuzy, Magdy, Basi, Natalii, Oskara, Amadeusza, Julii, Małgosi, Ani, Wiktorii, Magdy, Moniki, Gosi, Karoliny i Konrada za Wasze działania na rzecz dzieci.24 czerwca 2013 r. w Urzędzie Gminy w Rokietnicy odbyło się wręczenie certyfikatów dla uczestników projektu pt. "Zaanimuj swój świat". Nastąpiło podsumowanie działań, wymiana doświadczeń między członkami grupy oraz wzajemne refleksje. Pan Bartosz Derech - Wójt Gminy Rokietnica - wręczył młodzieży certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie oraz jego ukończenie z tytułem Animatora czasu wolnego. Pani Anna Zimowska - animatorka prowadząca większość działań z młodzieżą - nadzorująca część imprez, przedstawiła cały cykl ich nauki - nabierania doświadczenia w zawodzie animatora czasu wolnego. Omówiła szereg przedsięwzięć, w których młodzież brała udział - począwszy od stworzenia scenariusza aż po przeprowadzenie imprezy. Pani Ania bardzo pozytywnie wypowiedziała się o działaniach uczestników projektu, o ich zaangażowaniu i dojrzałości w podejściu do tematu przedsięwzięć dla dzieci. O naszych animatorach słyszymy wiele dobrego. Już teraz wiemy, że ich działania przynoszą pozytywne rezultaty. Mimo, iż projekt dobiegł końca, to młodzież aktywnie działa i będzie działać na polu animacji. Kreatywność, poczucie humoru i pozytywne nastawienie Młodych Animatorów wywołują uśmiech na twarzach nie tylko dzieci.

Serdecznie Wam gratulujemy!

Wizytówki Animatorów oraz referencje na temat ich działań dla osób zainteresowanych zorganizowaniem imprezy będą dostępne w Bibliotece Gminnej w Rokietnicy.Działania Animatorów - Maj

11 maja uczestnicy projektu wzięli udział w Festiwalu, który odbył się w Puszczykowie -  pn. "KREATYWNA BIBLIOTEKA - KREATYWNE PUSZCZYKOWO".

Młodzi Animatorzy świetnie sobie poradzili we wszystkich działanich związanych z prowadzeniem zajęć animacyjnych.Obsługa dmuchańców, malowanie twarzy, organizowanie konkurencji rodzinnych, nadzór nad warsztatami tematycznymi, obsługa punktu informacyjnego to tylko niektóre z przedsięwqzięć, w których Animatorzy brali aktywnie udział.

Wielkie dzięki za Wasze zaangażowanie!


Projekt "Zaanimuj swój świat"

Projekt pt. „Zaanimuj swój świat” w ramach Programu „Równać Szanse 2012” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez
Polską Fundację Dzieci i Młodzieży

Celem projektu jest wyrównanie szans na dobry start młodzieży w dorosłe życie i wykształcenie ich na animatorów czasu wolnego.

Grupa młodzieży uczestniczącej w projekcie liczy 15 osób:

Magda, Zuza, Magda, Basia, Natalia, Weronika, Julia, Gosia, Madzia Monika, Ania, Wiktoria, Małgosia, Amadeusz, Oskar.

Styczeń

Spotkania organizacyjne odbyły się 10 i 14 stycznia w Bibliotece. Koordynatorka przedstawiła cel projektu oraz przewidziane w nim działania.Młodzieży przedstawiono animatorkę, która poprowadzi większość zajęć warsztatowych. Po spotkaniach integracyjnych młodzież stworzyła na Facebook’u profil grupy – Animatorzy Świata – projekt pt. "Zaanimuj swój świat".

W drugiej połowie stycznia zakończyły się prace remontowe i dekoracyjne naszej sali warsztatowej. Wspólne prace przy zagospodarowaniu sali bardzo dobrze wpłynęły na zintegrowanie się grupy. Kolejne spotkanie odbyło się 29 stycznia – młodzież poznała wtedy ciekawe zabawy, które można stosować przy zapoznawaniu się grupy.Mieli okazję zobaczyć i wypróbować akcesoria, które wykorzystywane są w animacjach zabaw. Członkowie grupy podzielili się na kilka małych zespołów, z których każdy będzie odpowiadał za konkretne zadania – fotografowanie spotkań, pisanie informacji o bieżących działaniach grupy na stronę www, prowadzenie facebooka grupy. Także na tym spotkaniu młodzi uczestnicy zostali przygotowani do udziału w Rodzinnym Baliku.

Balik odbył się 31 stycznia, został zorganizowany przez Bibliotekę, a prowadzony był przez animatorkę Panią Annę Zimowską. Udział w baliku to wstęp do tematu dotyczącego organizacji imprez dla dzieci. Podczas baliku młodzież zajmowała się dekorowaniem sali, obsługą sprzętu grającego, brali także aktywny udział w zabawach animacyjnych z dziećmi z wykorzystaniem: tunelu i chusty Klanzy, tub animacyjnych, lin i kół ratunkowych oraz dmuchanego zamku. Zabawa była świetna! Na koniec grupa pomagała w porządkowaniu sali.

Luty

W lutym grupa Animatorów poznała wiele ciekawych i inspirujących technik animacyjnych. Zapoznali się także z zasadami organizacji imprez dla dzieci, etapami przedsięwzięć w tworzeniu zabaw (Mikołajki, urodziny, baliki itp.). Tworzyli scenariusze własnych animacji świetnie się razem bawiąc. Osoby chętne brały także udział w zajęciach Maluchowania, które prowadzi animatorka wraz z rodzicami i dziećmi.Młodzi uczestnicy projektu aktywnie biorą udział w spotkaniach warsztatowych, wykorzystując później zdobyte umiejętności w praktycznych zajęciach. Członkowie grupy poznali już zasady bezpieczeństwa podczas organizacji przedsięwzięć dla dzieci. Uczestnicy zajęć sami tworzą plan imprez „od podstaw”, krok po kroku omawiane są etapy działań przy tworzeniu różnych zabaw. Młodzież poznała podstawowe znaki języka migowego dla niemowląt i małych dzieci pod nazwą Migusie. Dowiedzieli się, że są to gesty służące opisywaniu przedmiotów, potrzeb i uczuć maluszka, który nie potrafi jeszcze przekazać tego samego słowami. Grupa zapoznała się także z charakterystyką rozwojową niemowląt i małych dzieci.

Marzec

W marcu wiele się działo. Wraz z koordynatorką projektu oraz animatorką grupa przygotowywała się do spotkania z Wójtem Gminy Rokietnica.Młodzież stworzyła plan spotkania – spisane zostały tematy do dyskusji, nurtujące pytania, notatki informujące o działaniach grupy.Spotkanie z Panem Wójtem – Bartoszem Derechem odbyło się 18 marca w Sali sesyjnej Urzędu Gminy. Członkowie grupy przedstawili Wójtowi cele i założenia projektu oraz działania jakie grupa ma zrealizować.Uczestnicy projektu zadawali sporo pytań dotyczących kultury, rekreacji oraz form spędzania czasu wolnego na naszym terenie. Interesowały ich także sprawy związane bezpośrednio z rozwojem gminy Rokietnica. Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze zakończonej krótką sesją fotograficzną.

Od 21 marca każdy z członków grupy zaczyna tworzyć swój własny profil wraz ze zdjęciem oraz opisem zainteresowań i predyspozycji animatorskich – wizerunki uczestników będą przedstawione niedługo na stronie internetowej biblioteki gminnej. 25 marca odbyły się zajęcia na temat stref przedsięwzięć dla dzieci oraz wykorzystaniu przestrzeni potrzebnej do zabawy. Pod okiem animatorki – Pani Anny Zimowskiej grupa poznała wiele ciekawych technik animacyjnych. Młodzież podzielona na małe zespoły tworzyła własne animacje zabaw. Każdy z zespołów wykazał się dużą kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu animacji. 26 marca grupa brała udział w imprezie organizowanej dla dzieci niepełnosprawnych przez Fundację Dzieciom "Zdążyć z pomocą" wspieraną i promowaną przez Panią Beatę Tyszkiewicz. Młodzi animatorzy będą niedługo uczestniczyć w licznych imprezach organizowanych zarówno dla rodzin jak i różnych instytucji.

Kwiecień

W kwietniu młodzież aktywnie przygotowuje się już do organizacji dużej imprezy podsumowującej projekt. Animatorzy tworzą własne scenariusze animacji, uczą się jak pozyskać sponsorów, środki finansowe, dobierać partnerów. Zostali przeszkoleni z obsługi urządzeń dmuchanych, elektrycznych zabawek oraz akcesoriów animacyjnych.

W sobotę 27 kwietnia Animatorzy przeszli szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież dowiedziała się o podstawowych zasadach udzielenia pomocy w różnych wypadkach: zadławienia, omdlenia, porażenia, krwotoki, złamania itp. Uczestnicy zajęć poznali ważne etapy przeprowadzania resuscytacji, bezpiecznego ułożenia osoby nieprzytomnej, opatrywania ran oraz wielu innych sytuacji związanych z niesieniem pomocy osobom poszkodowanym. Dodatkowo wszystkie przypadki pomocy przedstawione zostały w prezentacji filmowej. Każdy z uczestników naszej grupy pod okiem ratownika starał się udzielać pierwszej pomocy mając do dyspozycji fantomy szkoleniowe osoby dorosłej i dziecka oraz defibrylator szkoleniowy AED. Dziękujemy instruktorom z Centrum Nurkowego "Płetwal" za przeprowadzenie fachowego i bardzo cennego szkoleniaProjekt "Zaanimuj swój świat"

Biblioteka Gminna im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy wzięła udział w XI edycji Regionalnego Konkursu Grantowego w ramach Programu "Równać Szanse 2012" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W wyniku pozytywnej weryfikacji otrzymaliśmy dotację na realizację projektu pt. "Zaanimuj swój świat".

Głównym celem projektu jest aktywizacja młodzieży, wykształcenie ich na animatorów czasu wolnego, wyposażenie młodych w narzędzia i umiejętności przeprowadzania i tworzenia imprez prorodzinnych oraz animacji zabawy.

Do udziału w projekcie zapraszamy młodzież gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną w wieku 13-19 lat z terenu Gminy Rokietnica. Działania obejmą okres od stycznia 2013 r. do końca czerwca 2013 r.

Zapisy uczestników - młodzieży z terenu Gminy Rokietnica będą przyjmowane do dnia 11 stycznia 2013 r. w Bibliotece Gminnej w Rokietnicy w godzinach otwarcia lub pod numerami telefonów
(61) 8 145-212, 603 577 838 oraz mailowo: gminna.biblioteka.publiczna@neostrada.pl

Uwaga: liczba miejsc ograniczona !

Serdecznie zapraszamy.


Projekt - "Zaanimuj swój świat""Grupy Zabawowe i Biblioteczka dla Najmłodszych"


Grupy Zabawowe i Biblioteczka dla Najmłodszych. W ramach projektu realizowanego przez Fundację im. Jana Amosa Komeńskiego Nasza Biblioteka uruchomiła program Grupy Zabawowe i Biblioteczka dla Najmłodszych.

Obecnie Biblioteka utworzyła Grupę Zabawową dla dzieci w wieku 1 - 1,5 roku, które wraz z rodzicami biorą udział w zajęciach i wspólnej zabawie. Dzięki projektowi nasza placówka otrzymała 10 zestawów worków do wypożyczania - Biblioteczka dla najmłodszych.

Każdy z zestawów zawiera inną książkę, zabawkę i grę edukacyjną. Biblioteczka jest rozwinięciem i dopełnieniem Grup Zabawowych. Zestawy wyrabiają u dzieci i rodziców nawyk korzystania z zasobów bibliotecznych. Biblioteczne Worki Zabawowe wypożyczamy rodzicom z małymi dziećmi na okres 1 tygodnia.